Elsősegély mindenkinek

elsősegélynyújtás egyszerűen

Nézzük meg,hogy a Magyar Jog hol és hogyan rendelkezik az elsősegélynyújtásról


A Magyar Köztársaság Alkotmányának 70/D. § (1) kimondja, hogy az országban élőknek joguk van a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez, melyet a munkavédelem, az egészségügyi intézmények és az orvosi ellátás megszervezésével, a rendszeres testedzés biztosításával, valamint az épített és a természetes környezet védelmével valósítja meg.  Az egészségügyi intézmények megszervezésébe illetve az ellátás menetébe a laikus szintű elsősegélynyújtás is beletartozik.

 

Az 1972. évi II. törvénynek a gyógyító-megelőző ellátásra vonatkozó rendelkezései végrehajtásáról című törvény meghatározza: Az elsősegélynyújtás célját, miszerint: „az életet vagy egészséget veszélyeztető heveny állapot miatt azonnali egészségügyi ellátásra szoruló személy haladéktalanul - addig is, amíg részére a szükséges orvosi ellátás biztosítható - egészségi állapotának helyreállítására, illetőleg rosszabbodásának megakadályozására irányuló szakszerű ellátásban részesüljön.”

► A társadalmi elsősegélynyújtás kiemelt fontosságát a fent nevezett törvény 18. §-a hangsúlyozza:Az állampolgárok érdeke, hogy minél többen legyenek képesek szakszerű elsősegélyben részesíteni a sérült, balesetet szenvedett vagy olyan személyt, aki életét vagy testi épségét közvetlenül veszélyeztető helyzetbe jutott.Melynek érdekében elő kell mozdítani, hogy az önként jelentkezők elméletben és gyakorlatban elsajátítsák az elsősegélynyújtás alapismereteit. A társadalmi elsősegélynyújtásra történő képzés megszervezéséhez igénybe kell venni a Magyar Vöröskereszt helyi szerveit.
Külön ki kell emelni, hogy a társadalmi elsősegélynyújtás megszervezését - jogszabályban megállapított rendelkezések szerint - a Magyar Vöröskereszt helyi szervei végzik.

► Szintén a fent nevezett törvény 28 § mondja, ki, hogy „Minden állampolgár köteles szükség esetén a tőle elvárható segítséget nyújtani, sérült, balesetet szenvedett vagy olyan személynek, aki életét vagy testi épségét közvetlenül veszélyeztető helyzetbe jutott.”

 

1997. évi CLIV. törvény az egészségügyről 37. §-ban meghatározza az egészségfejlesztés célját, miszerint az, az egészségi állapot és az életminőség javítása, valamint az egészség védelme. Kimondja azt is, hogy az oktatási rendszerben résztvevőknek az életkorukhoz és a tanulmányokhoz igazodva meg kell ismertetni többek között az elsősegélynyújtás elméletét és gyakorlatát

 

1993. évi XL. törvény a Magyar Vöröskeresztről meghatározza a szervezet alapfeladatait, melyek között „egészségneveléssel, házigondozó szolgálat kialakításával, elsősegélynyújtás oktatásával, továbbá a rendelkezésére álló eszközökkel hozzájárul az élet- és egészségvédelemhez”

 

► Az 1978. évi IV. törvény a Büntető Törvénykönyv     172. §-a szankcionálja az elsősegélynyújtás elmulasztását: Aki nem nyújt tőle várható segítséget sérült vagy olyan személynek, akinek az élete vagy testi épsége közvetlen veszélyben van, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő. A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a sértett meghal, és életét a segítségnyújtás megmenthette volna.

 

A 26/1997. (IX. 3.) NM rendelet az iskola-egészségügyi ellátásról kimondja: Az iskola-egészségügyi tevékenység keretében a védőnő által önállóan ellátandó feladatokat. Melyek között harmadikként az elsősegélynyújtás ill. annak oktatása szerepel.A hetedik pontban a rendelet meghatározza a védőnők részvételét az egészségtan oktatásában elsősorban az alábbi témákban: „az egészséggel kapcsolatos alapismeretek (személyi higiéne, egészséges életmód, betegápolás, elsősegélynyújtás)”

 

A 20/1992. (VII. 21.) KHVM rendelet a közúti járművezetők képzéséről, vizsgáztatásáról és szakképesítéséről szóló rendelet meghatározza, hogy a  járművezetésre jogosító okmány szükséges az elsősegélynyújtásból előírt ismeretekről szóló igazolás bemutatása. Annak hiányában nem adható ki a vezetői engedély.

 

A 31/1992. (XII. 19.) NM rendelet a közúti járművezetők elsősegélynyújtási ismeretei megszerzésének igazolásárólszóló rendelet szabbályozza, az elsősegélynyújtásból az Országos Mentőszolgálat által előírt ismeretek megszerzését tanúsító,igazolás kiadásának feltételeit, melyet  a Magyar Vöröskereszt fővárosi, megyei szervezetei adnak ki.”

Ebben a rendeletben azonban szabályozzák azt is, hogy ki jogosult a vizsgamentességet kérelmezni: „Az elsősegélynyújtásból előírt ismeretek megszerzését - végzettségükre tekintettel - az orvostudományi egyetemeken végzett orvosok, fogorvosok, gyógyszerészek, az állatorvostudományi egyetemeken végzett állatorvosok, továbbá a védőnői, dietetikusi, mentőtiszti, gyógytornász, egészségügyi szakoktatói, diplomás ápolói és közegészségügyi felügyelői főiskolai szakon végzettek, valamint az egészségügyi szakközépiskolát és szakiskolát végzettek az iskolai végzettséget tanúsító okirattal igazolhatják.”



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 21
Heti: 89
Havi: 75
Össz.: 117 856

Látogatottság növelés
Oldal: Jog az elsősegélyben
Elsősegély mindenkinek - © 2008 - 2024 - elsosegely.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »